Skip to content
Sök

En dag Alnäs

En dag på på läger

Våra sommarläger pågår måndag till fredag och börjar klockan 10.00 och slutar klockan 15.15. En typisk dag på Alnäs kan se ut så här:

10:00 Samling

10.15 Morgondans

10.30 Lek/aktivitet

11.30 Lunch

12.30 Bad

13.00 Lek/aktivitet

14.00 Medhavd mellis/möjlighet att köpa glass

14.30 Lek/aktivitet

15.00 Avslutning

Alla läger är utspridda på området. Barnen samlas på respektive vald plats varje morgon och avslutar även dagen där. Annars är dagarna varierade och anpassade efter gruppen. Lekar och övningar blandas med bad och äventyr, oavsett vilket läger deltagaren går på. Vårt mål är att veckan på Alnäs ska bli den roligaste på året!

Hämtning, Lämning, Frånvaro

  • Alla som skjutsar sina barn till och från Alnäs med egen bil använder sig av vår av- och påstigningsplats vid Granebergsparken, därifrån finns en snitslad stig ner till Alnäs. Läs mer här.
  • Vi vet att många barn kan vara lite nervösa inför sin första lägerdag. Följ gärna med och lämna och träffa ledarna , men när lägret väl börjar önskar vi att alla vårdnadshavare lämnar området.
  • Lördagen inför första lägerveckan har vi alltid Öppet hus på Alnäs. Då kan de som ska komma på läger första gången träffa ledare som jobbar på våra läger, titta på området, leka lite och få svar på eventuella frågor inför sommaren.
  • Behöver du hämta ditt barn tidigare någon dag ta kontakt med receptionen (som ligger i Alnäshuset, det stora gula huset ovanför tennisbanan) antingen via mail på sommar@kfumalnas.se eller telefon 018-15 63 00.
  • Inför dagens slut ber vi dig som hämtar ditt barn att antingen vänta uppe vid Granebergs parkering eller vid vår glasskiosk. En ledare för varje läger går med barnen upp till Granebergs parkering och barnen brukar komma dit vid 15.30-15.40.
  • För de barn som åker med våra bussar avgår de från Alnäs mellan 15.30 och 15.45, och åker sedan genom stan och lämnar av barnen på sina hållplatser.

Personal och ledare

Under de mest populära veckorna har vi över 350 barn och 80 ledare på plats, fördelade på upp till 18 olika läger. Varje läger har ledare som är dedikerade till just deras läger och stannar med samma grupp under hela veckan.

Lägerchefen, tillsammans med de ansvariga ledarna, ser till att verksamheten flyter på. Vi har anställda som ser till att båtar är redo, håller området i skick och lagar mat. I receptionen tar vi emot samtal och förbereder även kommande perioder och underlättar för de pågående aktiviteterna. Dit kan barn och vuxna komma och ställa sina frågor.